Založením vlastní správní firmy dala radnice obecním nájemníkům jasný signál. „Privatizace“ v Praze 2 skončila. Tím ale končí i výčet pozitiv. Jistě, změna byla potřebná, systém pěti správních firem se ukázal jako neefektivní. Stačilo ale vypsat tendr, zúžit portfolio firem anebo svěřit správu firmě jedné. Zvolená forma správy bude mít dopad hlavně na způsob zadávání veřejných zakázek. Externí správní firmy mohou bez požehnání odpovědného radního zadat stavební zakázku jen do výše 150 tisíc, „akciovka“ bude mít režim mnohem volnější: limit je 6 milionů! Odpadne zřejmě i povinnost využívat při výběrových řízeních e-aukce a bude přímo oslovována úzká skupinka „osvědčených“ dodavatelů. Pochybnost, zda změna přinese i kvalitu, vzbuzuje fakt, že zaměstnanci by se měli rekrutovat ze stávajících správních firem.
Opozice nebude mít nad činností nové společnosti účinnou kontrolu, člena dozorčí rady mohla nominovat jen jedna z opozičních stran. Jsou kladeny obstrukce tomu, aby zastupitelé disponovali zápisy z jednání orgánů společnosti. I curriculum vitae člověka, instalovaného koalicí do čela představenstva, vyvolává otázky o pravém účelu a smyslu tohoto projektu. Třeba proč právě forma akciové společnosti? Dočkáme se i dceřiných společností, do kterých bude možno převádět obecní majetek, tedy „model Praha 10“ z období, kdy tam vládla ODS?
(Příspěvek do Novin Prahy 2 na téma: „Co očekáváte od změny systému správy obecního majetku formou a.s. vytvořené městskou částí?“)